Duyuru 7/24 Bilgi Alabilirsiniz.

Mail

hi@hasardanismanlik.com

WhatsAAp

0 507 984 97 24

Araç Değer Kaybı Nedir? Kim Tarafından Karşılanır

Araç değer kaybı kimden talep edilir noktasında değerlendirme yaptığımızda; kazanın meydana gelmesi durumunda kusursuz olan aracın, araç değer kaybına ilişkin kazada kusurlu olan araçların zorunlu trafik sigortasından karşılanmaktadır.

Buna göre, kazaya karışan araçlar araçlarının değer kayıplarını zorunlu trafik sigortasından karşılamaktadır. Trafik kazası sonucunda, değerlendirme yapılırken kişilerin ifadeleri kazanın oluşumunu gösterir krokiler bu kaza da rol oynamaktadır. Yanlış bilinenlerden bir başka konuda şudur ki; kazadan sonra kusurlu aracın sigorta şirketi tarafından, kusursuz olan aracın hasarına ilişkin masraflarının ödenmesi aracın değer kaybına ilişkin bir karşılığı olmadığı için araç değer kaybı başvurusu ayrı olarak değerlendirilmektedir.

Araç Değer Kaybı Hesaplaması Neye Göre Yapılır?

Araç değer kaybı hesaplamaları, aracın modeli ve km yönünden değerlendirilirken bir yandan da aynı marka model ve km’lerine benzer araçların rayiç değerlerine göre hesaplama yapılmaktadır. Bu konuda bir çok değer kaybı hesaplamaları yapan firmalarda bulunmaktadır, fakat değerlendirmeleri bu konu da yaptırılarak sonuca varılması daha doğru olacaktır.

Buna göre maddeler halin de sıralamak gerekirse;

  • Marka ve model bilgileri
  • Hasar geçmişi ve niteliği
  • Kilometre bilgisi
  • Rayiç değerler
  • Parça değişimleri (Orijinal yada Yan Sanayi Kullanımı)
  • Geçmişe ilişkin, kazaya karışıp karışmadığı ve hasara ilişkin bilgiler
  • Onarımın nerede yapıldığı ve işlem gören parça sayısı

Araç Değer Kaybını Kasko mu Trafik Sigortası mı Karşılar?

Kusursuz ya da daha az kusurlu olan tarafın değer kaybı, kusurlu olan diğer tarafın trafik sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Kasko ve araç sigortası bu konu da kendi içerisinde ayrılmaktadır. Şöyle ki; bazı kasko poliçelerin de ayrı olarak madde altına da alındığı görülmektedir.

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisi, poliçe yaparken belirlenmektedir. Genelde kasko poliçeleri, araca ilişkin onarım sebebiyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almamakta. Fakat, bazı sigorta şirketleri, kasko işlemlerinde araç değer kaybına ilişkin kapsamları da maddeler içerisine almaktadır. Değerlendirmelerimiz, kasko poliçe bilgileri içerisinde yer almıyor ise, değer kaybını karşılamaz.

Araç Değer Kaybı Zaman Aşımı Ne Kadardır?

Araç değer kayıpların da; kusursuz araçlara ilişkin kusurlu olan aracın trafik sigortasına 2 (iki) yıl içerisin de gerçekleştirmelidir. Zaman aşımı süreci 2 (iki) yıl olarak belirlenmiştir. Buna göre başvuru sürecinin geçmesi halinde, başvuru yada dava hakkı ortadan kalkmaktadır.

Paylaş:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Diğer Hizmetlerimiz